تگرتول

تگرتول (کاربامازپبن)

 

کاربامازپین یک داروی ضد صرع  پرمصرف می‌باشد که صرع و تشنج در این بیماران در اثر اختلال در جریان الکتریکی سلول‌های عصبی بخشی از مغز بروز می‌کند . تگرتول با کاهش جریان الکتریکی غیرطبیعی سلول‌های مغزی حملات تشنجی را در کنار سایر داروها و یا به‌تنهایی مهار می‌کند.

کاربامازپین همچنین در درمان بیماری دوقطبی و دردهای مزمن ناشی از آسیب‌های عصبی صورت نیز مصرف می‌شود.

نکات مصرف کاربامازپین :

-در دوران شیردهی و بارداری دارو را فقط با مشورت پزشک مصرف نمایید .

-جهت کاهش تحریک دستگاه گوارش بهتر است دارو با غذا مصرف شود

-دارو را به‌صورت ناگهانی قطع نکنید و در صورت لزوم با کاهش دوز و به‌صورت تدریجی آن را کم کنید.
- از مصرف هم‌زمان سایر داروهای مضعف CNS با این دارو باید اجتناب شود.

-هنگام مصرف این دارو در  انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری دارند احتیاط کنید.

-درصورتی‌که مقدار مصرف این دارو از حداقل شروع‌شده و به‌تدریج با فواصل یک هفته افزایش پیدا کند ، عوارض جانبی دارو به حداقل میرسد

-در صورت فراموش‌شدن یک نوبت مصرف دارو، به‌محض به یادآوردن، آن نوبت باید مصرف شود. ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرارسیده باشد از مصرف نوبت فراموش‌شده باید خودداری نموده و مقدار مصرف بعدی نیز نباید دو برابر شود. در صورت فراموش کردن بیش از یک نوبت مصرف دارو باید به پزشک مراجعه شود.

- با توجه به این موضوع که شرکت‌های مختلفی این دارو را می‌سازند ممکن است که اثرات دارویی این شرکت‌ها نیز به علت فرمولاسیون منحصربه‌فرد هر شرکت برای بیمار متفاوت باشد بنابراین برای بیماران مخصوصاً افراد مسن سعی شود که از یک شرکت یا برند استفاده شود.

عوارض شایع مصرف کاربامازپین

-تاری دید ، سرگیجه ، خواب‌آلودگی به همین سبب تا زمانی که اثر این دارو از بین نرفته از انجام کارهای که نیاز به تمرکز زیاد دارند حداقل امکان بپرهیزید.

- خشکی دهان یکی دیگر از عوارض مصرف این دارو می‌باشد که برای رفع آن می‌توان از مصرف یک‌چیز شیرین مثل آدامس و شکلات استفاده نمود.

- تهوع

- در صورت دردهای عضلانی یا مفصلی ، ورم پا و مچ ، تغییرات شدید خلق‌وخوی ، احساس لرزش ، زخم‌های دهانی و لثه و بثورات جلدی،و علائم آنفولانزا حتماً با پزشک خود مشورت نمایید.

اشکال دارویی تگرتول (کاربامازپین ):

قرص 200 و 400 میلی‌گرم

شربت 100میلی‌گرم/5میلی‌لیتر